Еко

През изминалата седмица изригна вулкан от дискусии, свързани с глетчерите и критични нападки бяха отправени към Международния панел по климатичните промени заради включване на некоректни сведения за изчезването на Хималайските глетчери до 2035 г.

Много скептици заявяват, че този „глетчерен гаф” е дискредитирал МПКП като цяло и хилядите учени цитирани в този доклад. И по-важното – поставят под съмнение огромната маса данни, която доказва, че поне 90% от големите глетчери в света се топят... много, много бързо.

По-долу са дадени само 5 примера за ледени гиганти, които се топят буквално пред очите ни.

№5 Хималаите

Himalayan-glaciers-disapp-001
Горе: Снимка от 50-те години на ХХ век. Долу: Снимка от 2007 г.
Фотограф: Erwin Schneider/Alton Byers/The Mountain Institute

Дом на най-голямата ледена маса на планетата извън полярните шапки, Хималаите захранват няколко от най-големите реки в света и поддържат близо един милиард хора.

В западния регион на Химачал Прадеш (щат в Северозападна Индия) нови данни отбелязват годишна загуба от 1 метър от дебелината на леда.

Следва въпросът: Ще изчезнат ли Хималайските глетчери през този век? Вероятно не, но нараства безпокойството на Китайското правителство, че отръдпването на леда може да доведе край на безопасните водни запаси на Китай.

№4 Гренландия

greenland-glaciers


Сателитни снимки, датиращи назад до 50-те години на ХХ век, показват, че масивният Гренландски глетчер Хелхайм е останал непокътнат десетилетия наред.

Но през 2001 година изведнъж той започнал да изчезва... бързо. До 2005 година глетчерът е изгубил общо 7,24 км – средно по 34 метра на ден.

Иронично, но отдръпващият се лед направил възможност започването на дузина нови проучвания за търсене на петрол и газ в Гренландия.

№3 Килиманджаро

kilimanjaro_etm_93_00
Килиманджаро. Горе: Снимка през 1993 г.. Долу: Снимка през 2000 г.

Миналата седмица група от знаменитости като Джесика Бийл и Емили Хърш изкачиха Килиманджаро, за да предизвикат вниманието и осъзнаването на проблема с Африканската криза за вода.

Известната снежна шапка се е сформирала преди 11 000 години, но от 1912 г. насам е загубила повече от 85% от ледената си маса. Съседната планина Кения е загубила почти ВСИЧКИЯ си леден масив с приблизително 1 метър на година, заплашвайки водните запаси на милиони хора.

Учените сега предричат, че последните големи Африкански глетчери могат да изчезнат за 20 години.

№2 Боливия

chacaltaya_glacier
Чакалтая. Вляво: 1996 г. Вдясно: 2009 г.

Chacaltaya_glacier2

Глетчерът Чакалтая, някога най-високият ски курорт в света, е напълно изчезнал сравнително за един миг.

Изследване от 1998 г. предсказа, че глетчерът ще изчезне до 2015 г. – твърдение, което беше подминато като прекалено драматично. Но в началото на миналата година беше официално обявено, че глетчерът „повече не съществува” (цитат) - събитие, заплашващо едновременно водните и енергийните запаси в региона на Андите.

Скоростта на топене се е утроила през подследното десетилитие и се очаква съседните групи да се стопят за по-малко от 30 години.

№1 Глейшър Нешънъл Парк

glacier-monument
Глетчерът Гринел в Глейшър Нешънъл парк. Горе: 1940 г. Долу: 2004 г.
climateprogress.org

Базирайки се на последните доклади, Щатите може би трябва да се замислят за ново име на известния с глетчерите си Глейшър Нешънъл Парк (Монтана). От огромната маса, някога покрита с глетчери, сега са останали по-малко от 25%. Изследователи вярват, че до 2030 година обширното пространство от лед в Глейшър Нешънъл Парк ще изчезне, освен ако климатичните модели, на които сме свидетели, не променят своя курс.

По материал от planetgreen.discovery.com

tgr_generations-300x153
Продуцентите  от Teton Gravity Research (производител на филми за екстремни спортове), заедно с The North Face и неправителствената организация Protect Our Winters (чийто създател е профи сноубордистът Джереми Джоунс) създадоха късометражен 17 минутен филм “Generations” с насоченост към промените в климата и влиянието на глобалното затопляне върху зимата и снега. Идеята идва от The North Face в желанието им да предизвикат повече внимание върху този проблем.

Филмът показва реакцията на хората, за които планината е начин на живот, към случващото се с природата. Планински водачи, скиори, сноубордисти, фермери и т.н. са свидетели на промените ежедневно. Ски райони в Североизточната част на САЩ усещат ефектът от намаляващия сняг, все по-малко вода достига до обработваемата земя в Калифорния, а глетчърите в Алпите намаляват до алармиращи нива.

В лентата участие взимат Джереми Джоунс, Ингрид Бекстрьом, Сет Морисън и др.

 

Тук можеш да го гледаш:

http://protectourwinters.org/generations/

http://www.tetongravity.com/generations/

TheNorthFace.com/generations

 

 

board.bg

COP15_195_wide

На 7 декември, делегати от 192 страни се събраха в Копенхаген, с цел да създадат нов световен договор по въпросите за промените на климата. Много хора все още се питат защо е необходима тази среща на върха и какви резултати се търсят. Затова се погрижихме да намерим отговорите и да ги представим тук.

Защо се налагат тези разговори?

Мнозинството от правителствата по света вярват, че климатичните промени представляват заплаха за човешкото общество и природата. Редица научни доклади, особено тези от IPCC (Междуправителствен панел за промените в климата), стигат до непоколебими изводи относно влиянието на човечеството върху климата днес и въздействието върху покачващите се температури.

Преди две години, на срещата на ОН в Бали по въпросите за климата, правителствата се съгласиха да започнат работа по ново глобално споразумение. Срещата в Копенхаген бележи края на този двугодишен период. Правителствата се надяват да напуснат столицата на Дания с нов договор.

Защо се променя климатът и това еквивалент ли е на глобалното затопляне?

Климатът на Земята се променя непрекъснато по естествен начин. Например, промените на орбитата на планетата и променливата й дистанция от слънцето е причина за Ледената Епоха и по-топлите периоди. Според последния доклад на IPCC, е възможно човечеството да е отговорно за днешните промени на климата повече от 90%.

Основната причина е изгарянето на горива (въглища, масла и газ). Този процес произвежда въглероден диоксид, който заедно с естествения въглероден диоксид в атмосферата на Земята, действа като одеяло, задържащо повечето от слънчевата енергия и топлината по повърхността на Земята. Допълнителен принос имат и обезлесяването, както и останалите процеси, които образуват парников ефект, като метана.

Въпреки че първоначалният ефект е завишаване на средната температура по света – „глобално затопляне” – този процес води до вторични ефекти като промяна на валежите, повишаване нивото на океаните, промени в разликите на температурите между деня и нощта, и т.н. Тази комплексна поредица от въздействия е спечелила името си „климатични промени”, понякога по-коректно наричани „антропогенни (причинени от човека) климатични промени”.

Защо е необходимо ново споразумение?

Разговорите в Копенхаген са в рамките на UNFCCC (Рамкова конвенция на ООН за климатичните промени), установени в Рио де Жанейро на Световната среща за Земята, състояла се през 1992 г. През 1997 г., UNFCCC подписа Протокола от Киото.

connie

Председател на COP15 ще бъде Министърът на околната среда на Дания Кони Хедегаард

Нито една от страните по това споразумение обаче, не успя да обуздае ефикасно нарастването на емисиите на парникови газове, така че да се избегне климатичното въздействие, предвидено от IPCC.

Всъщност целите на Протокола от Киото за намялаване на емисиите се отнасят за малък брой страни и изтича в края на 2012 г. Правителствата искат нов договор, който включва повече страни, повече действия, по-всеобхватен и по-добър от Протокола от Киото.

През юни, т.г., Г8 и редица от големите развиващи се страни се съгласиха, че повишаването на средната температура от прединдустриалната епоха досега, не трябва да надхвърля 2ºС. По същество, целта е да се подпише договор в Копенхаген, който да обуздае нарастването на емисиите на парникови газове, така че да не надвишава лимита от 2ºС.

Кой какво иска с този нов договор?

Индустриализираните нации ще определят цели за намаляване на техните емисии на парникови газове, с цел намаляване изменението на климата. Ключовата дата за тези ангажименти е 2020 г., въпреки че някои страни гледат отвъд нея, чак до 2050 г. Австралия, ЕС, Япония и Нова Зеландия казват, че са готови да направят това до 2020.

По-богатите и развиващи се страни също ще бъдат помолени да ограничат емисиите си. Ако те не направят никакви обещания, то вероятно ще могат поне да ограничат нарастването на емисиите си, което пак ще е нещо, но за жалост не и пълното спиране на вредните емисии. Ангажиментите им вероятно ще се изразят по отношение на намаляване на емисиите, растеж на определен процент в сравнение с правене на "бизнес както обикновено".

С цел да се помогне на развиващите се страни в ограничаване на емисиите си на парникови газове, индустриализираните държави са се споразумели да помагат в такива области като възобновяеми енергийни източници. Развиващите се страни търсят механизмите, които могат да ускорят тези технологии.

women-in-electric-car

Финансиране на чисти технологии ще бъде част от всяка сделка

Много страни мислят за това как да се подготвят за последиците от изменението на климата – как да се адаптират. Включват се мерки, като например изграждането на защити от морета и океани, осигуряването на питейна вода и разработването на нови сортове култури. Развиващите се страни търсят значително финансиране и надежда за помощ за адаптация. Техният аргумент е, че развитият свят е причинил проблема и той трябва да плати, за да бъде разрешен. Мерки за предпазване на горите също ще залегнат в договора.

Колко ще струва това?

По принцип, горивата са най-евтиния източник на енергия. Основният начин за редуциране на емисиите от парниковия ефект е да се избягва изгарянето на горива, затова подписването на ново споразумение почти сигурно ще направи енергията по-скъпа.

Направени са най-различни анализи за това колко ще струва да се направи тази промяна достатъчно бързо, за да се избегне „опасната” промяна на климата.

Развиващите се страни търсят всяка година пари от порядъка на стотици милиарди долари за намаляването му. Редица изследвания предполагат, че за да се подпомогне адаптирането на по-бедните държави ще са необходими допълнително около $100 милиарда на година. За сравнение, сумата, която богатите страни отделят на година за помощ в чужбина е в порядъка на $100 милиарда.

Какви са възможностите за сделка?

Най-общо, четири са възможните резултати от срещата в Копенхаген:

  • цялостна сделка, с решения за всички въпроси или както казваме на български ”Ще си вържат гащите”;
  • договаряне на сделка, но с много детайли, които ще останат неясни през следващите месеци или години;
  • прекъсване и отлагане на форума, най-вероятно до средата на 2010 г;
  • провал.

Почти всяко правителство, участващо в преговорите иска сделка, колкото може по-скоро, така че всички основни подробности са договорени още от времето на подписването на Протокола от Киото, който изтича през 2012 година.
Много детайли обаче предстоят да бъдат обсъдени и както при всеки договор, те трябва да бъдат съгласувани с консенсус, има много потенциал за несъгласия, всяка отделна страна би могла да доведе преговорите до провал.

Ще разреши ли срещата в Копенхаген проблемите с климата?

За последните сто години, температурата по света се е покачила с 0.7ºC. В някои места по света, това вече има последствия. Форумът в Копенхаген не може да спре настъпилите промени, но може да осигури финансиране и да помогне за справянето с някои от настъпващите промени в климата.

Въглеродният двуокис остава в атмосферата с десетилетия. Концентрацията му вече е толкова голяма, че предотвратяване на допълнително затопляне е почти неизбежно.

Много анализи предполагат средно повишение на температурата с около 1,5ºC. Едно сериозно и добре обмислено споразумение в Копенхаген, може да задържи температурното покачване под 2ºC, но с оглед на несигурността как атмосферата влияе  върху океаните заедно с нарастващите концентрации на парникови газове, може би това няма да помогне. Ето защо развиващите се страни апелират да се набляга към адаптация, която както те твърдят, е крайно време да се наложи.

Данни на IPCC доказват, че за да е налице приемлива възможност за избягване на повишение на температурата с 2ºC, глобалните емисии ще трябва да започнат да намаляват значително, в рамките на следващите 15-20 години. В момента, обещанията от индустриализираните държави за спиране на общото световно покачване на емисиите не са достатъчни.

Каквото и да се случи в Копенхаген, неминуемо ще има нужда от нови срещи и това е почти сигурно, за да се получи необходимото и да се финализират "правила" към всеки нов договор. По-нататък, в някакъв момент, правителствата почти сигурно ще започнат процес на интегриране на сделката, която ще се сключи в Копенхаген.
COP15_195_wide_copyВчера много медии излязоха с новини за евентуален провал на срещата в Копенхаген. Повод за това е таен документ - чернова, който предвижда повече власт на развитите държави при всички бъдещи преговори за действия срещу климатичните промени и контролът върху средствата за борба с тях, да бъде поет от Световната банка. Това означава, че достъпът на бедните държави до пари за борба с климатичните промени ще бъде ограничен от редица условия, както и че влиянието на ООН върху разпределянето на средствата ще бъде ограничено. Този документ нагорещи и без друго напрегнатата атмосфера на форума. Развиващите се страни реагираха гневно и нарекоха документа "много опасен" за тях. За съжаление, тази чернова е далеч от принципа на Протокола от Киото, според който, богатите държави трябва да поемат по-сериозен ангажимент за ограничаване на парниковия ефект, тъй като те носят основната отговорност за въглеродните емисии. Черновата, която разбуни допълнително духовете, може да прочетете на английски тук.

Подобно развитие на срещата изобщо не ни учудва. Само ни подсеща за "Ерата на глупостта".
Full Collection in Sportrax

mission

Отново изцяло съобразена с природата и бъдещите поколения, Element представя своята есенно-зимна колекция с основен акцент eco people.

Принтове от соево мастило, ново поколение скейтборди и органични тениски с етикет G.O.T.S ( Global Organic Textile Standarts ) са само част от изненадите, които ще намериш в Sportrax.

Snapshot_2009-11-30_16-22-41

Всички модели от колекцията на Element се отличават с иновативен дизайн и изработка от органични и рециклирани материи.

Вдъхновен от природата, знакът на Element винаги гарантира вкус, смелост и отговорност.

За теб и цялата земя.

 

www.sportrax.bg

 

 

 

 

 

 

 

 

Snapshot_2009-11-30_16-23-50

Snapshot_2009-11-30_16-24-39

Snapshot_2009-11-30_16-24-06

Snapshot_2009-11-30_16-26-35

 

  • Herbie Hancock LIVE in Sofia

    Herbie Hancock LIVE in Sofia Джаз легендата Хърби Хенкок (Herbie Hancock) ще гостува за първи път в България.

  • 10-те полуфиналисти за DJ Fusion Rally

    10-те полуфиналисти за DJ Fusion Rally   Известни са вече 10те финалисти за ди джей надпреврата DJ Fusion Rally. Ето списъка с полуфиналисти: Charoday София "От скоро правя собствени парчета в[…]