
Тревога! С една дума това беше атмосферата на завършилия в древната японска столица Киото шести международен форум "Науката и технологиите в съвременното общество", съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
В работата на форума участваха над 800 души от 85 страни, сред които лауреати на Нобелова награда, президенти на национални академии на науките, членове на правителства и ръководители на големи транснационални компании. В продължение на два дни те оценяваха екологичната ситуация на планета и стигнаха до извода, че промените в климата вече са започнали и повече няма време за чакане.

"Ако искаме това столетие да не е последното за човечеството, трябва да променим икономическото си поведение" - каза бившият министър на финансите на Япония, председател на организационния комитет на форума Кодзи Оми. "Самата дейност на човека унищожава планетата - заяви Джеръм Фридман, носител на Нобелова награда за физика, професор на Масачузетския технологичен институт".
Той допълни още, че "съвременната наука и технологиите могат да помогнат в решаването на едни или други отделни проблеми, но не и да спасят положението като цяло. Днес това може да направи само единната политическа воля, съгласието на абсолютно всички страни, без изключение и без позоваване на необходимостта от поддържане на икономическото развитие".
На форума бе приета декларацията "Какво да се прави", в която участниците са се опитали да обединят в едно всички прозвучали на него идеи.
actualno.com
